Twarogi

Najbardziej znanymi i najdłużej produkowanymi przez Okręgową Spółdzielnie Mleczarską w Pszczynie, wyrobami są sery twarogowe niedojrzewające. Powstają one w sposób tradycyjny z mleka krowiego pasteryzowanego zaszczepionego odpowiednimi kulturami bakterii fermentacji mlekowej.
TWAROGI

Jak powstają?

Bakterie fermentacji mlekowej namnażając się w mleku produkują kwas mlekowy, który bezpośrednio przyczynia się do zamiany mleka w skrzep. Powstający skrzep, w OSM Pszczyna, jest tradycyjnie odciskany na chustach serowarskich – jego faktura jest dobrze widoczna na twarogach typu krajanka. Następnie pracownice działu twarożkarnia z niebywałą wprawą ręcznie kroją powstały twaróg na mniejsze kawałki w zależności od dalszego przeznaczenia sera twarogowego. Twaróg może zostać zapakowany tylko w pergamin i w postaci bloków o wadze około 500 g lub 1 kg kierowany jest do sprzedaży. Taki ser najczęściej trafia do sklepu firmowego, gdzie nasze pracownice na życzenie klientów mogą go pokroić na mniejsze kawałki. Twaróg ten nosi nazwę krajanki. Ma on krótki okres przydatności do spożycia, bo sam pergamin stanowi słabe zabezpieczenie przez rozwojem mikroorganizmów i zakażeniem z zewnątrz, ale jest to najbardziej ekologiczny sposób pakowania i najmniej obciąża nasze środowisko. W celu przedłużenia okresu przydatności do spożycia krajankę można zapakować w folię i usunąć z opakowania powietrze (próżnia). Krajankę w folii mogą Państwo kupić zarówno w szeregu sklepów lokalnych jak i w sieciach znanych w całej Polsce. Oczywiście jest ona również dostępna w sprzedaży detalicznej na terenie Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej. Są także miłośnicy naszego mielonego twarogu. Dla nich powstały skrzep twarogowy wstępnie mielimy i formujemy w kostkę 200 g (którą następnie pakujemy w folię) lub mielimy bardzo dokładnie, razem z dodatkami nadającymi puszystość i aksamitność wyprodukowanym z nich sernikom i pakujemy w wiaderka małe, duże i bardzo duże.

Twarogi te nie tylko świetnie się nadają do pieczenia słodkości, ale dla niektórych są niezastąpione w przygotowaniu naleśników z serem. Jest jeszcze rzesza klientów, która bardzo upodobała sobie twaróg sprzedawany w postaci klinków. Twaróg ten podobnie jak krajanka powstaje przez odpowiednie uformowanie skrzepu twarogowego. Tym razem nasze pracownice ręcznie umieszczają powstały skrzep w odpowiednich „perforowanych woreczkach” w kształcie małego klina. Powstała podczas produkcji skrzepu serwatka jest odprowadzana na zewnątrz rożka, a skrzep staje się zwięzły i jednolity dzięki czemu można go umieścić w folii, w której finalnie trafia do klienta. Ponieważ produkt pakowany jest ręcznie, trudno jest o zachowanie idealnie takiej samej wagi każdego klinka. Zatem każdy klinek jest następnie ręcznie ważony i otrzymuje etykietę informującą o jego wadze – jest to tzw. produkt zmienno-wagowy . Mamy również coś dla miłośników twarogu w postaci pasty z dodatkami. Dla nich produkujemy krem Fromaqer. Nasi klienci mogą wybierać pomiędzy kremem bez dodatków smakowych, a Fromaqer: z cebulą, z czosnkiem, z ziołami, z pieprzem, z papryką i z chrzanem. Kremy sprzedawane są w postaci kostki o masie 75 g

Dla lokalnych piekarzy, producentów pierogów z serem i nie tylko, oferujemy twaróg umieszczany w dużych skrzynkach zwrotnych wyłożonych pergaminem lub pakowany w duże wiadra i wiaderka.

szczegóły naszych twarogów

Produkty

Twarogi w formie krajanki – pakowane tylko w pergamin lub dodatkowo w folię. Dzięki zbitej grudkowatej strukturze można je łatwo kroić i porcjować. Nadają się do ułożenia na kanapki, do przygotowania koreczków, czy pokruszone lub w formie kostki są idealnym dodatkiem do sałatek.

Twarogi w formie rozdrobnionej – formowane pakowane w pergamin i folię, uformowane w 200 g kostki, doskonałe do posmarowania bezpośrednio na chleb, jak i do wszelkiego rodzaju past. Zarówno na słodko: ze śmietanką i cukrem, jak i na pikantnie: z warzywami, wędliną, rybą czy oliwkami.

home improvement equipment

Didn't find
the service you wanted? Contact us!